Новорічні свята по-італійськи!

13.12.2018

Різдво в Італії (Natale) вважається одним з найважливіших свят! Готуються до цього величного дня заздалегідь і найперше створюють відповідну атмосферу…

Presepio — головний символ Різдва

Домівки прикрашають ліхтариками, ялинками, вінками з гілочок падуба, молочаєм-різдвяником, що саме квітне у цей період, і головне — встановлюють шопки (Presepio), від мініатюрних на підвіконні до величеньких у садках чи на подвір’ї. Вертепна інсталяція народження Христа трапиться вам частіше, ніж прикрашена ялинка. Presepio — настільки необхідний елемент італійського Різдва, що зустрічається навіть на святковому столі: у вигляді шоколадних фігурок чи печива.

У багатьох містах влаштовують великі презепіо, часто зі старовинними ляльками авторства відомих майстрів. Наприклад, у Вероні виставка шопок з різних куточків світу проходить на Арені ді Верона, це пам’ятник давньоримської архітектури. Найграндіозніші презепіо, звичайно, у Соборі Святого Петра у Ватикані.

Також за кілька тижнів до свята в Італії відкриваються традиційні різдвяні ярмарки, де можна придбати продукти, прикраси, солодощі, подарунки.

Різдво — сімейне свято

Різдво італійці відзначають у колі сім’ї. У святвечір, 24 грудня, родина збирається за батьківським столом, а після трапези відвідує урочисту опівнічну месу. Мешканці Рима мають змогу почути традиційне різдвяне послання від Папи Римського на площі Святого Петра!

Якщо 24 грудня вечеря складається переважно з рибних та овочевих страв, то 25 і 26 грудня — вирує справжній бенкет. Італійське Різдво не обходиться без тортеліні, сочевиці, артишоків, різних видів м’яса, фруктів, шоколаду, вина (ніякого французького шампанського ;) ) і традиційних дріжджових кексів із сухофруктами. Всі люблять смачно попоїсти за святковим столом, і фірмові страви кожного регіону дивують своєю різноманітністю.

Традиційний різдвяний Panettone

Жодне свято не обходиться без традиційного різдвяного пирога Panettone. Ця страва походить з Мілана і оповита легендами. Одні згадують кмітливого поварчука Антоніо/Тоні, який врятував різдвяний бенкет одного вельможі, приготувавши замість зіпсованих солодощів здобний кекс із родзинками. Інші розповідають романтичну історію: мовляв, учень міланського пекаря Антоніо вперше приготував панеттоне (pan di Antonio) для своєї коханої. За іншою версією назва «панеттоне» походить з виразу міланського діалекту «pan del ton» — «хліб розкоші».

Панеттоне зазвичай має куполоподібну форму близько 30 см заввишки. Виготовляється з м’якого, не повністю пропеченого тіста зі шматочками зацукрованих фруктів та подається порізаним на скибочки.


Салют у Новорічну ніч

Новий рік (Capodanno) в Італії зазвичай зустрічають весело і гамірно у компанії друзів. Цієї ночі неможливо заснути, адже звідусіль лунають залпи феєрверків, а небо освічене кольоровими вогниками.

Італійці заздалегідь купують велику кількість петард і влаштовують салют не тільки заради видовища на честь святкування Нового року, вони також вірять у те, що галас відлякує злих духів. Найграндіозніші салюти можна спостерігати у Неаполі, де сусіди з дахів своїх будинків влаштовують справжні змагання — у кого найдовший і найгучніший феєрверк.

Святкові прикмети

Головний колір свята — червоний. Він присутній і у прикрасах, і в оздобленні подарунків, і навіть у вбранні. Жителі сонячної Італії вважають, що червоний колір приносить удачу, тому із задоволенням обирають святкове вбрання цього кольору.

Дехто вважає за потрібне закликати удачу та добробут і таким чином: розкласти монетки на підвіконні і запалити свічки.

Аби впіймати удачу у новому році є ще одна традиція: під бий курантів з’їдати дюжину завчасно розкладених виноградинок. Тому, хто з’їсть останню ягоду у першу секунду нового року — обов’язково поталанить.

У деяких регіонах існує звичай приносити додому 1 січня воду з джерела. Вважається, що вода, яку ви набрали до заходу сонця, подарує щастя в новому році.

Ще одне повір'я говорить, що велике значення має те, кого ви зустрінете на вулиці першим у новому році. Вам не пощастило, якщо це буде священик або дитина. Але от якщо вам зустрінеться дідусь — це на щастя і благополуччя.

Найвідоміша, мабуть, італійська новорічна традиція — це викидати з вікон на вулицю старі речі на знак оновлення та щастя у прийдешньому році.

Подарунки від Баббо Натале та Бефани

Знайомтеся, місцевий Санта — це Babbo Natale. Саме він приносить дітлахам омріяні подарунки: солодощі, книжки, іграшки. Щоб отримати від бороданя презент, бажано написати йому листа і опустити його в червону поштову скриньку (вони встановлені по всій країні у передсвяткові дні). А можна обмежитися посланням батькам, за традицією діти кладуть листи і записочки мамі й татові під подушку…

Проте чемні дітки мають шанс отримати подаруночки ще й 6 січня, адже в Італії святкується Befana! День названо на честь доброї відьми, яка облітає домівки на мітлі та залишає чемним малюкам у шкарпетках солодощі, а бешкетникам — вугілля. Не дивуйтеся, коли побачите у крамничках торбинки із грудками чорного цукрового «вугілля» :)

Buon Natale — щасливого Різдва, друзі! І веселого Нового року!

Коментарі