10 фактів про олію оливи, яких ви не знали

16.11.2017

Олія оливи — національний продукт і гордість Італії. Звісно, ми не будемо включати цей очевидний факт до нашого списку. Всім відомо, що саме сила живильного соку фруктів оливкового дерева (так, це насправді сік!) — секрет легендарної краси італійок. Після цієї статті ви почнете обожнювати олію оливи!

Пересічний італієць споживає 14 літрів олії оливи за рік

А скільки споживаєте оливкової олії ви? Обов’язково додайте до свого раціону цей чудовий інгредієнт. Більшість жителів Італії вважають, що олія оливи допомагає зберігати молодість як ззовні, так і зсередини, саме тому середземноморська дієта є такою популярною.

Олія оливи — рідке золото

Гомер називав «рідким золотом» олію оливи за колір та цілющі якості. Гіппократ захоплювався лікарськими властивостями олії. А Пліній, відомий давньоримський письменник і ерудит, віддавав перевагу лише олії з італійських олив.
Цікаво, що ця олія здавна використовується для освячення храмів та мечетей (у християнській традиції олію називають єлеєм).

Спортивна олія та перше мило

У давній Греції спартанці втирали олію оливи у шкіру. З 7 століття до нашої ери ця традиція серед спортсменів розповсюдилася на усі еллінські міста, не дивлячись на високу вартість цього задоволення. А все тому що олія оливи — це фактично перше мило, воно виконувало функцію очищення. Відоме нам мило з часом винайшли, а от олія оливи споконвіку використовується у косметології: очищує, зволожує, омолоджує.

Дерево оливи живе до 1 500 років

В середньому тривалість життя дерев оливи — 500 років, але деякі можуть жити 1500 років і навіть більше. Це могутня рослина з сильним корінням, що здатна проростати навіть у скелі. Олива може рости як на ґрунті, так і на гірських схилах. Дерево починає приносити плоди лише у 20 років, але потім плодоносить сторіччями.

У оливи є власна міжнародна організація

Так, у 1959 році під егідою ООН було створено Міжнародну раду з питань оливок (International Olive Council) зі штаб-квартирою у Мадриді. Рада займається контролем за дотриманням стандартів виготовлення продуктів з оливок.

Оливкову олію здавна «готували» віслюки

Щоб отримати олію, пращури вигадали такий спосіб: зірвані з дерева плоди висипали до спеціальних пресів, віслюк ходив по колу, крутячи важіль, каміння трощило оливки і вичавлювало з них сік. Сік стікав до спеціального корита і там відстоювався. Під час відстоювання рідина розділялася на воду та олію. Останню зливали та знову відстоювали, доки не отримували чистий продукт. Процес займав декілька днів.
З оливок віджимали олію трьох сортів: першосортне використовували для їжі, олію другого сорту змішували з пахощами і змащували шкіру, а третій сорт олії, вже непридатний до споживання, використовували для освячення домівок.
Сучасне обладнання може прискорити процес виготовлення олії до декількох годин. Якщо віслюковим методом отримували 4-5 літрів олії з 10 кілограмів оливок, то машини з такої ж кількості плодів можуть вичавити до 8 літрів.

Олива — одна з найсимволічніших рослин

Символіка оливи дуже багата: тисячоліттями вона набувала нових значень, які людство відображало у мистецтві й побуті. Перш за все, олива — це символ миру. Біблійний голуб приніс Ною саме лист оливи як знак закінчення потопу (примирення між Богом і людиною).
Здавна наречена до своєї весільної сукні приколювала гілочку оливи для плодовитості й злагоди нової сім’ї, а також як символ невинності.
Вінок з дикої оливи — це нагорода переможцю Олімпійських ігор.
Багато століть назад посланці приносили з собою на знак щирості намірів в’язку вовни з гілкою оливи. Тож це ще й знак доброзичливості і щирості.
Багато країн та міжнародних організацій обрали для своїх гербів та емблем оливу. Наприклад, герб Італії, Франції, Португалії, Кіпру, Заїру, Самоа, Тонги. Організація Об’єднаних Націй, яка несе місію захищати мир у всьому світі, також має білу оливкову гілку на своїй емблемі.

Лікарка Олива поспішає на допомогу

Оливкова олія містить близько 75% мононенасичених жирних кислот, що позитивно впливають на весь організм. Зокрема олеїнова кислота знижує рівень холестерину, а лінолева кислота має високу протизапальну дію. Загалом олія легко засвоюється, прискорює обмін речовин та зміцнює імунітет, її регулярне вживання — чудова профілактика серцево-судинних захворювань, недуг шлунково-кишкового тракту, атеросклерозу, цукрового діабету, хвороби Альцгеймера та інших. Але, мабуть, найдивовижнішою властивістю оливкової олії є здатність зниження ризику розвитку злоякісних пухлин. Кислоти, вітаміни та антиоксиданти, що входять до складу олії, мають потужні лікувальні та омолоджуючі властивості.

Оливкова олія — засіб №1 для краси вдома

Корисна оливкова олія й при зовнішньому застосуванні. Вона чудово пом’якшує та зволожує шкіру, стимулює ріст нігтів та волосся, допомагає позбутися лупи. Олію використовують як крем, маску, і навіть як засіб для зняття макіяжу, що дбайливо видаляє часточки бруду і не подразнює чутливу шкіру навколо очей. До речі, зробити такі засоби вдома дуже просто. Ось вам кілька ідей:
Маска для волосся: змішайте в однаковій пропорції олію з лимонним соком. Втирайте отриману суміш у коріння волосся та залишайте на ніч. Використовуйте для профілактики випадіння волосся.
Скраб для губ: змішайте 1 чайну ложку цукру з 1/2 чайної ложки оливкової олії. Втирайте суміш в губи протягом 20-30 секунд. Змийте скраб теплою водою і нанесіть на губи бальзам.
Скраб для тіла: змішайте 3 чайні ложки меленої кави, 200 грамів меду і 2 чайні ложки олії. Перед застосуванням охолодити.
І ще один секрет: наносьте трохи оливкового масла на кутикулу кожного дня — і ви забудете про тріщинки та ранки, а також полегшите процедуру манікюру.

Тосканська олія оливи — любов Bottega Verde

Ще з Середніх віків вирощування дерев оливи було візитівкою Тоскани. Спочатку цим займалися монахи, пізніше оливковим бізнесом керували аристократичні сім’ї Медічі, Габсбург-Лотаринген. Тож оливки і Тоскана — нероздільні. А пам’ятаєте, що Тоскана — це ще й серце Bottega Verde? Всю любов до дорогоцінної оливи ми висловлюємо у засобах лінії «Olivo». Для цієї продукції використовується 98% натуральних інгредієнтів — цілющі олії, що живлять шкіру, надають комфортне зволоження та фантастичний, у прямому сенсі смачний аромат. Не дивно, що продукти цієї лінії є одними з найпопулярніших — і це 10-й факт про олію оливи!

Лайфхак від Bottega Verde: додайте краплинку нашої спеціальної олії, аби посилити дію крему лінії «Olivo» ;)

Теги: olivo, історія
Коментарі