Традиції італійського Різдва

20.12.2017

Buon Natale — щасливого Різдва, друзі! У цей радісний та світлий час щиро вітаємо вас зі святами та бажаємо добра, затишку і гармонії… Якщо цього року вам не вдається відвідати нашу країну на Різдво — не засмучуйтеся. Адже на вас чекає справжня мандрівка до Італії в найказковіший період у цій статті.

Італійці завжди з нетерпінням чекають на зимові свята й з відповідальністю ставляться до їх підготовки. Листопад та грудень пронизані різдвяним настроєм та плануванням подарунків, сюрпризів, вечірок та меню. Домівки прикрашають ялинками, гірляндами, вінками з ялинових гілочок та червоних ягідок падуба.

Встановлюють Presepio (шопку) — вертепну інсталяцію народження Христа можна зустріти і у мініатюрі на підвіконні, й у великих розмірах у саду чи на подвір’ї. Неймовірно гарну шопку влаштовують у Ватикані, з фігурами у повний зріст.

Ще одним символом Різдва є Stella di Natale (молочай-різдвяник/пуансетія) — вічнозелений кущ з яскравими червоними приквітками, що квітне саме у цей час. Ним прикрашають оселі, а також дарують на знак добра та благополуччя. В українських флористичних магазинах також можна знайти цю рослину.

Сімейна вечеря

«Natale con tuoi, Capodanno con chi vuoi» — відома італійська приказка, що відображає головну традицію: Різдво зустрічайте з родиною, а Новий рік — з ким побажаєте. Тому для кожного італійця важливо відзначати найвеличніше свято у колі родичів, за великим батьківським столом (а Новий рік можна зустріти, наприклад, у веселій компанії друзів та колег).

24 грудня — Vigilia di Natale — святвечір. Час приємного спілкування, ігор, дарунків… Родина збирається за вечерею, що складається переважно з рибних та овочевих страв. Смаколики готуються за родинними рецептами, які, зазвичай, передаються з покоління у покоління. Потім віруючі італійці обов’язково відвідують урочисту опівнічну месу всією родиною.

І ось вже 25 грудня настає справжній бенкет: італійське Різдво не обходиться без тортеліні, сочевиці, артишоків, різних видів м’яса, вина, фруктів, шоколаду… а також традиційних дріжджових кексів з родзинками і сухофруктами — Panettone.

Традиційний різдвяний пиріг

Особливе місце на святковому столі займає різдвяний десерт панеттоне, що випікається тільки у цей період (жовтень-січень). Ця страва походить з Мілана і оповита легендами. Одні кажуть, що був такий собі кмітливий поварчук Антоніо/Тоні, який врятував різдвяний бенкет одного вельможі, приготувавши замість зіпсованих солодощів здобний кекс із родзинками. Інші розповідають романтичну історію: мовляв, учень міланського пекаря Антоніо вперше приготував панеттоне (pan di Antonio) для своєї коханої. За іншою версією назва «панеттоне» походить з виразу міланського діалекту «pan del ton» — «хліб розкоші».
Панеттоне зазвичай має куполоподібну форму близько 30 см заввишки. Виготовляється з м’якого, не повністю пропеченого тіста зі шматочками зацукрованих фруктів та подається порізаним на скибочки. Вишуканий десерт смакує з гарячими солодкими напоями або ігристими винами, наприклад, Moscato d’Asti.

Ми, у Bottega Verde, впевнені, що косметичні засоби — це ідеальний подарунок. Презент, який не буде припадати пилом на полиці, а викликатиме посмішку у віддзеркаленні щодня! Порадуйте родичів та друзів косметикою й милими листівками — і вони будуть з теплом згадувати вас упродовж усієї зими.

Різдвяно-новорічні канікули — радісна й атмосферна пора! Новий рік в Італії (Capodanno) весело зустрічати на вулиці, серед людей, дивлячись захопливі вуличні вистави й феєрверки. Видовищними є власне й новорічні традиції, наприклад, дещо екстремальні стрибки у води річки Тибр з моста Кавур. Римська традиція говорить, що сміливець, який наважиться на це, обов’язково буде щасливим у Новому році. Але найвідоміша, мабуть, італійська новорічна традиція — це викидати з вікон на вулицю старі речі на знак оновлення та щастя у прийдешньому році.

Befana — свята тривають!

До речі, подарунків на Різдво італійські діти чекають від Babbo Natale, місцевого Санти. Проте чемні малята мають шанс отримати презенти й 6 січня, адже в Італії святкується Befana! Чудове продовження зимових святок: день названо на честь доброї відьми, яка облітає домівки на мітлі та залишає слухняним малюкам у шкарпетках солодощі, а не дуже слухняним — вугілля.
У крамничках у цей період можна зустріти торбинки із грудками чорного цукрового «вугілля» :)

А ось вам смачний комплімент — рецепт різдвяного тосканського печива Befanini. Це надзвичайно оригінальне та ніжне тістечко, приготуйте та переконайтеся!

1. Сполучіть борошно та прохолодне масло. В утворену суміш докладіть цукор, розпушувач, ванілін з сіллю, потерту на дрібній тертці цедру, 1 яйце і ром.
2. Замісіть тісто та залиште у холодильнику під плівкою на годину.
3. Розкачайте тісто завтовшки 3 мм та сформуйте різноманітні фігурки за допомогою формочок.
4. Змастіть заготовки збитим яйцем, присипте кульками. Випікайте у попередньо розігрітій до 180 ° С духовці 7-8 хвилин.
5. Вийміть з духовки, вистудіть, складіть в коробочку.

Смакуйте! Щасливого та щедрого року! ;)

Теги: історія
Коментарі